Yerli Malı Üretimine ve Kadın Kooperatiflerine Destek!

İzmir Mutfak Kültürü Derneği ve Alsancak Sefertası Lokantası iş birliğinde yerli malı haftasına ve kadın üreticilere destek olmak için Alsancak Sefertası Lokantası önünde ‘Yerli Malı Pazarı’ kuruldu.

Yerli Malı Üretimine ve Kadın Kooperatiflerine Destek!
19 Aralık 2021 - 11:52
Yerli malı haftasını kutlamak aynı zamanda da üretici kadınlara destek olmak amacıyla ilk kez, içinde sadece kadın üreticilerin ve kooperatiflerinin yer aldığı ‘Yerli Malı Pazarı’ kuruldu. Pazarda Ege’nin yerel  lezzetleri yer aldı. Birbirinden özel katılımcıları ağırlayan pazarda; Gümüldür Üretici Kooperatifi, Kavacık Üretici Kadın Kooperatifi, Turna Kadın Kooperatifi, Sevilay’ın Sirke Dünyası, DeMa İncir Ekşisi, Organik Fil, Old Fark Artizan Bakery, Salihli, Ödemiş ve Muğla- Milas’a ait el yapımı lezzetler vardı. Aynı zamanda Gazeteci ve yemek yazarı Nurhayat Akın Talay ‘Güzelbahçe Yemekleri’ kitabını okuyucuları için imzaladı.

Etkinlik sürecinde her detay ile ilgilenen ve katılımcıları özellikle seçtiğini ifade eden İzmir Mutfak Kültürü Derneği Kurucusu, yemek yazarı, araştırmacı Sibel Önbaş;

“Bugün buluşma nedenimiz, yerli malı haftasını unuttuğumuzu düşünerek hatırlamak amacıyla yerli üreticilerden oluşan küçük bir pazar kurduk ve adına da yerli malı pazarı dedik. Özellikle kadın üreticileri tercih ettik. Çünkü en çok kadınlar bu alanda üreten ve üretimi sürdürülebilir hale getirenlerdir. Üretirken aynı zamanda kendi  ekonomilerini de canlandıran çok ciddi sayıda girişimci kadınlar var. Kadın kooperatifleri konusunda İzmir çok başarılı, hemen hemen her ilçede o ilçeye ait ürünlerle ürün yapan ve geliştiren kadın girişimciler var. Bu süreçte tanıdığım, çok güzel ürünleri olan kadınlar arasından seçerek küçük bir butik pazar oluşturduk. Hepsi gerçekten ayrı ve tekler. Bu pazar, kadınları desteklerken üretimlerini bir araya getirip hem de farkındalık yaratmak adına iki amaç taşıyor. Bu pazar sayesinde aracı olmadan üretici ve tüketiciyi bir araya getirmek istedik. Umarım bir farkındalık yaratırız, insanların dikkatini çekmek istedik. Her firma ve her üreticiyi aramıza almıyoruz. Seçici olup emeğe saygı göstermek istiyoruz.” dedi.

Alsancak Sefertası Lokantası’nın ev sahipliğinde kurulan pazarda Yunanista’ın yerel lezzetlerinden tutun İtalya’nın lezzetli ekmeklerine kadar hepsi el emeği olan stantlar kuruldu. Katılan üretici kadınlar kendi bahçelerine ait olan ürünlerden kendi yörelerine ait lezzetleri toplayıp Yerli Malı Pazarı’nda buluşmuşlar. Hepsinin el emeği olmasının dışında ürünlerin üretimi sırasında hiçbir şeyin ziyan olmasına izin verilmemiş. Reçel yapılan meyvelerin kabuklarından sirke yapılmış, turşular kurulmuş. Yerli Malı Pazarı’ndan eli boş dönmek mümkün değil.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum