Sibel Önbaş

Sibel Önbaş


Şekerci Ali Galip Efendi

13 Mayıs 2021 - 00:55

Kemeraltı'nın Tarihi Lezzetlerinden
Şekerci Ali Galip'i tam da Şeker Bayramı öncesinde hatırlamaya ne dersiniz?

Kemeraltı'nda yaklaşık 100 yılı aşkın bir süredir hizmet veren Şekerci Ali Galip Kimdir? 

Şekerci Ali Galip Efendi,
1860 yılında İnkayalı Kasap Hacı Süleyman Efendi ile Samiye Hanım’ın ikinci çocuğu olarak Bursa’da dünyaya gelmiştir. 1884 yılında İzmir’e gelen Ali Galip Efendi, o dönemde Rum ve Ermeni ustaların tekelinde bulunan şekercilik sanatı ve ticareti ile ilgilenmeye başladı. Başta Fransız, İtalyan, Rum ve Ermeni olmak üzere birlikte çalıştığı birçok ustadan edindiği 17 yıllık tecrübe ile 1901 yılında İzmir’in kalbi Kemeraltı’nda İzmir’lilere yüzyılı aşkın süre hizmet verecek olan “Şekerci Ali Galip”in temellerini attı. Büyük bir cesaret göstererek dönemin en ünlü şekercisi “Çatal Sakal” lakaplı Rum’un karşısına açtığı dükkânda amansız bir rekabete giren Ali Galip Efendi lezzetli ürünleriyle kısa sürede ön plana çıktı ve ününü tüm İzmir’e yaydı.

Ali Galip Efendi’nin şekerleme mesleğini öğrenmek için neler yaptığına dair bir hikâye anlatılır. Bu hikâyeye göre, Ali Galip Efendi’ye, Ermeni ve Rum ustalar, badem kurabiyesini nasıl hazırladıklarını asla göstermezlerdi.
Ali Galip Efendi de, öğrenmenin çeşitli yollarını denedi ama başaramadı. Sonunda tavana bir delik açtı ve badem kurabiyelerinin nasıl yapıldığını, delikten izleyerek öğrendi. Yeniliğe önem veren, yurt içi ve yurt dışı fuarları da takip eden Ali Galip Efendi, uluslararası fuarlardan birçok ödül aldı.
İş alanının genişlemesi ve üretim kapasitesinin artmasıyla Ali Galip Efendi 1920’li yıllarda üçüncü kuşaktan yeğeni Mehmet’i de yanına aldı. Pastacılık ve perakende satış amacıyla yeni şubeler açıldı. Ali Galip Efendi tüm tecrübe ve ustalığını yeğeni Mehmet’le de paylaşarak O’nun gelişmesinde büyük rol oynadı. 1922 yılında Çatal Sakal’ın İzmir’i terk etmesiyle rakipsiz kalan Ali Galip Efendi ürün çeşidi ve kalitesine yaptığı yatırımlarla kendini sürekli geliştirerek günümüzde de hâlâ keyifle tüketilen birçok tatlı ve şekerlemeyi İzmirli’lerin beğenisine sundu. Büyük dayısı Ali Galip Efendi ile birlikte 1934 yılında “Irmak” soyadını alan Mehmet Irmak, Ali Galip Irmak’a sağladığı katkılarla firmayı sırtlayan ikinci isim olmuştur.
Mehmet Irmak, 1938 yılında İzmir Enternasyonel Fuarı’na katılarak, tamamen şekerden imal ettiği İzmir’in sembolü Saat Kulesi’ni “Şekerci Ali Galip” standında sergileyerek büyük beğeni kazanmış ve “Şekercibaşı” unvanını almıştır.
1946 yılında şekerciliğin duayeni Ali Galip Irmak’ın vefatıyla firma yönetimini ele alan Şekercibaşı Mehmet Irmak, sayılarını arttırdığı şubelerde perakende satışı başarıyla sürdürdü. Talebin artmasıyla üretimi genişletmek isteyen Mehmet Irmak 1975 yılında Gaziemir’deki üretim tesislerinin temelini attı. 16,5 dönüm arazi içerisine kurulu 4.500 m2 kapalı alana sahip fabrika İzmir’in ilk kapsamlı ve modern çikolata fabrikası olma özelliğini taşıyor.
Lokum, şeker, çikolata, helva, baklava, yaş pasta, ezme, dondurma, kuru pasta, cezerye, badem şekeri, reçel, draje, kestane şekeri, pişmaniye, acıbadem kurabiyesi, akide şekeri başta olmak üzere birçok ürün grubunda lider olan Şekerci Ali Galip tüm Türkiye genelinde yaptığı toptan satışlar dışında 1980 yılında Düsseldorf’ta bir şube açarak ününü yurtdışına taşıdı.
Mayıs 1984 tarihinde, Şekerci Ali Galip’i Türkiye çapında bir firma yapan ve ününü yurt dışına kadar taşıran Şekercibaşı Mehmet Irmak’ın vefatıyla görevi devralan evlatları günün teknolojisi ışığında kaliteli ürün yelpazesini daha da geliştirdiler.
Türkiye’nin en eski müesseselerinden biri olan Şekerci Ali Galip, bugün halen aynı ailenin dördüncü ve beşinci nesil üyelerinin yönetiminde 100 yılı aşkın bir süredir Türk şekerciliğini ve lokumunu en iyi şekilde temsil etmeyi sürdürüyor.
Tarkem'den alıntıdır. 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum