Elgin Kemahlıoğlu

Elgin Kemahlıoğlu


COVID-19 SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ

20 Temmuz 2020 - 09:44

Dünya Sağlık Örgütü’nün artık bir pandami olarak kabul ettiği koronovirüs hastalığı (Covid-19) ülkemizde de önemli bir halk sağlığı tehdidi oluşturmaktadır. Korona virüsün bulaşmasını tek başına engelleyebilecek veya tedavi edebilecek herhangi bir gıda olmasa da; sağlıklı ve dengeli beslenmenin, fiziksel aktivite ve düzenli uyku ile beraber bağışıklık sistemini güçlendirdiği kanıtlanmıştır.
Korona virüs salgınında doğru beslenme bu dönemde özellikle istediğimiz şey aslında mucizevi gıdalar yerine yeterli ve dengeli beslenmeye nasıl odaklanmalıyız. Bunu sağlayabilmenin en iyi yollarından biri aslında yeterli ve dengeli beslenme. Yeterli karbonhidrat almak, elzem ve kaliteli protein almak, doğru ve sağlıklı yağlar almak. Bu saydığımız besin öğelerinin içinde birçok  farklı vitamin ve mineral vardır. Dolayısı ile beslenmenin çeşitlenmesi, gıdada tek tip beslenmeye geçilmemesi bu açıdan önemlidir. Bu süreçte sağlıklı beslenme çok etkili olacaktır. Ancak mucizevi bir gıda beklemek çok sakıncalıdır. Örneğin bazı uzmanların söylediği gibi kelle paça çorba içmek çözüm değildir, ancak bir sakıncası da yoktur, ama aslında amaç bol sarımsak ve soğan yemektir. Bu yüzden farklı kış çorbaları da sarımsak ekleyerek aynı etki yaratılır. Beslenme çeşitliliği yarattığımızda yani her türlü sebze, meyve, çeşitli et, süt, yoğurt grubundan gıdalar, tam tahıllarve  kuru baklagilleri  beslenme çeşitliliğine  dahil edildiğinde  vitamin  ve mineralleri de vücuda alınıyor demektir. Bir taraftan tabii yeterli enerji alındığından da emin olunmalıdır.
Bu korona günlerinde boş kalorilere yönelmemeliyiz. Bu da, ilerleyen günlerde hepimizin evde geçirdiği süre arttıkça hareketsizlik ile birlikte yediğimiz yiyeceklerin örüntüsü bisküvi, cips ve tatlı gibi boş kaloriler olursa bizim daha fazla kilo almamıza neden olacaktır. Bu yüzden bir de böyle bir sorunla uğraşmayalım diye, biz vitamin ve mineralleri sağlayacağımız sağlıklı gıdalara yönelmeliyiz. Mümkün olduğunca boş kalorileri almamalıyız. Unutmayalım sağlık bizimle başlar. Şimdi tedbiri elden bırakmama zamanıdır.
Elgin KEMAHLIOĞLU                                                     Kaynaklar:
Gıda Mühendisi                                                                       Covit_19 Önleme ve Tedavi El Kitabı
Cumhuriyet N.S.İ.Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi        Türkiye Diyetisyenler Derneği Sitesi
Gıda Teknolojisi Alan Şefi                                                Amerikan Hastanesi Sağlıklı Beslenme Birimi
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum