Spil'in Şifalı Otları Vatandaşla Buluşuyor

Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik tarafından, geniş bitki çeşitliliğini tanıtmak amacıyla hayata geçirilen Spil Şifalı Otlar Festivali 25 Mart Cuma günü saat 10:00 da Manisa Kurşunlu Han'da gerçekleşecek. Festival de vatandaşlar, halk oyunları ve türküler eşliğinde saçta yapılan otlu saç pideleri tadabilecek ve şifalı otları satın alabilecek.

Spil'in Şifalı Otları Vatandaşla Buluşuyor
15 Mart 2022 - 15:08
Anadolu coğrafyasında 12 bin çeşit şifalı bitki yetişmektedir. Bunun 4 bini endemik yani sadece ülkemize özgüdür.Manisa bu bakımdan olduça zengin bir İlimiz olmakla beraber Spil Dağı’nda 78 çeşit endemik şifalı bitki bulunmaktadır. Bu kadar geniş bitki çeşitliliğine sahip bölgeyi tanıtmayı kendine görev edinen Şehzadeler Belediyesi, halkın binlerce yıldır toplayıp sofrasına koyduğu ve faydalarının dilden dile dolaştığı şifalı bitkileri ve otları daha yakından tanıtmak amacıyla ''Spil  Şifalı Otlar Festivali ''ne ev sahipliği yapacak.

Tüm halk'ın davetli olduğu festivalde vatandaşları 25 Mart Cuma günü ,Halk oyunları ve türküler eşliğinde kadınların yaptığı birbirinden lezzetli şifalı otlardan oluşan yemeklerin yarıştığı dopdolu bir gün bekliyor.. Öte yandan, Dağlardan ve bahçelerden toplanan şifalı bitkileri festival alanındaki stantlarda satmak isteyenlerin ödüllü  “ Şifalı Bitkilerden Yapılan Yemekler Yarışması”na başvurmak için belediye ile irtibata geçmesi yeterli olacak.

Her bahar başlangıcında şifalı otları tanıtan ve halka ulaşması  için öncülük eden Şehzadeler Belediyesi'nin hedefi çevreye ve doğaya sahip çıkmak için gelecek yıllarda da festivallere devam etmek..

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum