Şifa Deposu Meyve: Çilek

Yaz mevsiminin en çok tercih edilen meyvelerinden olan çilek, bir şifa deposu. Beslenme ve Diyet Uzmanı Nur Ecem Baydı Ozman, Güniük 10-12 çilek tüketildiğinde günlük C vitamini gereksiniminin yarısından fazlasını karşıladığını söyledi.

 Şifa Deposu Meyve: Çilek
23 Mayıs 2021 - 00:11
Çileğin içeriğinde fazlaca oksalat olduğu için aşırı tüketildiğinde böbrek taşlarına neden olabileceğini kaydeden Ozman, ayrıca iyi yıkanmadığında böbreklerde kum oluşmasına da yol açabileceğini vurguluyor.
Çileğin bilinmeyen yararlarını anlatan Ozman, şu uyarılarda bulundu:
Bağışıklık sistemini destekliyor
C vitamini bağışıklık sistemini destekleyen en önemli vitaminlerden. Çilek de C vitamininden en zengin meyveler arasında yer alıyor.
Anemiye karşı etkili
Çilek folat, yani B9 vitamininden de zengin bir meyve. İçeriğindeki folat sayesinde sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin yapımında etkili oluyor.
Cilt kalitesini artırıyor
Cilde elastikiyet kazandırıp canlı bir görünüm sağlıyor, kırışıklıkların oluşumunu geciktiriyor. Aynı zamanda cildi ultraviyole ışınlarının hasarından koruyor.  
Kolesterol düşmanı
Çilek içeriğindeki C vitamini, antosiyaninler ve lifler sayesinde kötü huylu kolesterol LDL ve trigliserit seviyesini düşürerek kandaki lipid profilini iyileştirmede fayda sağlıyor.
Kalp sağlığına iyi geliyor
Çileğin içindeki bileşikler serbest radikallerle savaşarak ve oksidatif stres oluşumunu azaltarak, aterosklerozu (damar sertliği) önlüyor ve kan basıncının normal seviyelerde tutulmasına yardımcı oluyor.
Hafızayı güçlendiriyor
Askorbik asit, yani C vitamini beyindeki sinir hücrelerini kaplayan kılıfın oluşumunda ve bu hücreler arasındaki iletişimde rol alıyor.
Kilo kontrolüne yardım ediyor
Çilek yüksek su ve posa içeriği sayesinde tokluk sağlanmasında etkili oluyor.
Sigaranın zararlarını azaltmada görev alıyor
Çilek, içeriğindeki C vitamini sayesinde hem sigara içen kişilerin C vitamini eksikliğini telafi etmesine yardımcı oluyor hem de reaktif oksijen türleriyle savaşmaya, bu sayede de oksidatif stresin azaltılarak doku hasarının önlenmesine katkı sağlıyor. 
Kabızlığı önlüyor
Su ve lif içeriğinin yüksek olması bağırsakların çalışmasını optimize ediyor ve bu sayede kabızlığı engelliyor.
Diş etlerini güçlendiriyor
C vitamini dişlerin tutunduğu diş eti dokusunun güçlü ve sağlıklı kalmasına yardımcı oluyor.
Kansere karşı koruyucu etki gösteriyor
Çilek içerdiği antosiyaninler sayesinde kansere karşı koruyucu etki gösteriyor

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum