Nefis Ev Yemeklerine Sahip Bir Mekan; Zeytin Restoran..

Zeytin Restoran 2005 yılında Çankaya’da kuruluyor. Kulaktan kulağa söylenerek bugünlere gelmiş bir restoran olan Zeytin restoran, müşterilerin diyaloglarından kaynaklanan bir sempatiye sahip mütevazı ve salaş bir mekân.

Nefis Ev Yemeklerine Sahip Bir Mekan; Zeytin Restoran..
13 Ekim 2020 - 14:21 - Güncelleme: 14 Ekim 2020 - 00:30
Mekânın sahibi Ender Binbir ile bir araya gelerek mekânın nefis lezzetlere sahip zeytinyağlı yemekleri hakkında bir sohbet gerçekleştirdik.

Mekânı daha sonradan ağabeyiyle birlikte devraldıklarını söyleyen ender bey mekân ve nefis yemekleri hakkında şöyle konuştu; “Ağabeyim ve ben meyhane tarzı bir yer işletmeyi düşünüyorduk. Bize bu mekânı devretme teklifi geldi bizde kabul ettik aynı ismi ile mekânın işletmesini sürdürmeye devam ettik.  Zeytinyağlı yemekleri ağabeyim ve ben bizzat kendimiz yapıyoruz.  Mekânın müstakil olması ve zeytinyağlı yemekleri olması bizi bu mekânı devralma fikrine itti. Müşterilerimizin birçoğu kurumsal mekânlarda çalışan kişilerden oluşuyor. Örneğin avukatlar, sigortacılar, bankacılar gibi kişiler öğlen yemeklerini yemek için mekânımızda bulunuyorlar. Sürekli mekanımızı tercih eden müşterilerimiz sayesinde kulaktan kulağa bir ilerleme kaydettik. Birçok grup toplantılarına ev sahipliği yaptık. Salaş bir mekâna sahibiz. Müşterilerimizin burada kendilerini rahat hissetmesi en çok tercih edilme sebeplerimizden biridir.” diye belirterek müşterinin memnuniyetinden mutlu olduklarını söyledi.

Yemek türlerini kendilerinin seçtiğini belirten Ender bey; "Her gün düzenli olarak 20 çeşit zeytinyağlı yemek çıkarıyoruz. Müşterimizin isteği üzerine ekonomik olarak uygun tabildot tarzı yemek menüsü hazırlıyoruz. En çok tercih edilen yemeklerimizden biri olan mantıyı kendimiz yapıyoruz. Mantı için özel gelen müşterilerimiz bulunuyor. Akşamları ızgara balık gibi yemeklerimiz de mevcut. Mekânımız Müşterilerimizin kendi aralarında eğlenebilecekleri bir ortama sahiptir. Grup toplantılarına yer verdiğimiz gibi eğlence amaçlı toplantılara da yer veriyoruz. Canlı müzik olan bir mekân değiliz ama müşterilerimiz saz ve gitarlarını getirerek eğlence amaçlı bir ortam oluşturabiliyorlar. En çok tercih edilen yemek çeşidimiz dönem dönem değişiyor mesela yazın daha çok zeytinyağlı yemekler tercih ediliyor. Yemeklerimizin tercih edilmesinin en büyük nedenlerinden biri pişirme yöntemizdir. Yemeklerimize lezzetini veren tamamen pişirme şeklimizdir. Yani Herkesten farklı bir malzeme kullanmıyoruz. Bazı müşterilerimiz mekânımızı İstanbul'da da açmamızı istedi. Kabul etmememizin en büyük nedeni ağabeyim ve ben bizzat ikimiz yemekleri yapıyoruz. Farklı birine mekânımızı emanet edemeyiz. Çünkü yemeği yapma şekline göre yemeğin lezzeti belli olur. Yemeklerimizin lezzetini biz verdiğimiz için başkaları yemeklere o lezzeti veremez. Bundan dolayı farklı yerlerde mekânımızı açmayı düşünmedik. Müşteriye 6 veya 4 çeşit yemek seçme hakkı veriyoruz. Abim Aziz Binbir ile birlikte mutfağa girdiğimizde soğukları abim yapıyor, sıcakları ise ben yapıyorum” diyerek yemeklerin lezzetini ağabeyi ile birlikte verdiklerini söyledi.

Yemeklerden hiçbir zaman şikâyet almadıklarının altını çizen Ender bey;  "kulaktan kulağa ilerleyerek yolumuza devam ediyoruz. Mekânı ilk devraldığımız yıllarda yemek sepetinden teklif aldık fakat kabul etmedik. Çünkü kendi halimizde salaş bir mekân olarak kalmak tercihimiz oldu. Büyüme gibi bir çaba içerisine girmedik. Yemeklerimizi başkalarına teslim etme gibi bir düşüncemiz hiçbir zaman olmadı. Ağabeyim ve ben mekânı devraldığımız zaman mekânın ismi zeytin restorandı. Biz de değiştirmek istemedik çünkü zeytin, zeytinyağlı yemekleri çağrıştırsın diye mekâna verilmiş bir isimmiş biz de çağrışım sağladığından dolayı ismini değiştirmek istemedik ve 11 yıldır aynı isimle yola devam ediyoruz" dedi.

Zeytin Restoran’ın girişin de yer alan palyaço tabelasını ender beye sorduk; Orada olma amacı dünyayı gülümsetmek, insanların yüzlerinde biraz da olsun tebessüme yol açmak olduğunu söyleyen ender bey; “mekanın daha önce ki sahiplerinin düşünmüş olduğu bir konsept palyaço tabelası biz de çok ince düşünülmüş güzel bir fikir olduğunu düşünerek tabelayı kaldırmadık aynı düşünceyle mekânımızın girişinde bulunduruyoruz. İnsanları hem ruhen hem de bedenen besleme yolunda elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz diyen ender bey; günlük yemek çeşitlerimiz değişiyor bazen 22 çeşit olurken bazense 27 çeşide kadar çıkıyor. Çeşitler ise haftanın farklı günlerinde farklı çeşitlerle karşımıza çıkıyor” diyerek bizlere, nefis ev yemeklerine sahip, görünüşüyle de insana samimi bir yaklaşım sağlayan güzel bir ortama sahip olan Zeytin Restoran hakkında bilgiler verdi.

Çeşitler ise şu şekilde; yaprak sarma, kuru fasulye, köfte, tavuk sote, patlıcan kebabı, orman kebabı, pilav, makarna, cacık, yoğurt, salata, kısır, patates salatası, şnitzel, mantı, menemen, mezgit, çupra, karides, et kavurma, ızgara köfte, mercimek çorbası, tavuk suyu çorba, ezogelin çorbası, domates çorbası.
Bu çeşitler ve daha birçoğu dönem dönem farklı günler de yapılıp müşteriyle buluşuyor. Benim en sevdiğim ve beğendiğim yemek ise içlerinden özel olarak yaptıkları mantı oldu. Özel mantı müşterilerinin olmasına şaşırmamalıyız. Sizlerde ağzınıza layık nefis ev yapımı yemekler yemek isterseniz özelliklede ev yapımı yemekleri özlemle anıyorsanız Çankaya’daki nefis zeytinyağlı yemeklerin bulunduğu Zeytin Restoran’a mutlaka uğramalısınız.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum