Nazar Köy'ün Meşhur Lezzeti 'Gözleme'

Ağzımızı tatlandıran ve bize lezzet seçenekleri de sunan, çeşitleriyle tamamen doğal yapılan nefis sıcacık gözlemeler Nazar Köyün en çok tercih edilen lezzeti.

Nazar Köy'ün Meşhur Lezzeti 'Gözleme'
14 Ekim 2020 - 22:18 - Güncelleme: 21 Ekim 2020 - 01:14
Gözlemenin ustalarından biri olan Ziynet Işık, meşhur lezzete sahip gözlemenin yapımı hakkında şöyle konuştu; “Mesleğim zaten aşçılıktı şuan işlettiğim Teras Cafe kızıma ait. Cafemizin bulunduğu yer daha öncesinde köy kahvesiydi. Ben emekli olduktan sonra evde duramayınca kahvenin olduğu yeri cafeye çevirme fikri geldi aklımıza. Kızım bana söyleyince bende neden olmasın dedim. Kızımla birlikte cafeyi açtık ve ben burada gözleme yapmaya başladım. Çünkü Nazar köyün gözlemesi meşhurdur bizde gözleme yapalım diye düşündük. Gözlemenin Otlu, patatesli, patlıcanlı, kaşarlı olmak üzere 4 çeşidini müşterimize sunuyoruz. Aynı zamanda Katmer de yapıyoruz. Müşteri gelir gözlemenin hangi çeşidini isterse söyler ve o anda taze taze açar pişirir önüne servis ederiz.  En çok tercih edilen gözleme çeşidimiz ise otlu gözlemedir. Mevsimi gelen ve bahçelerden toplanan tamamen taze ve doğal otlardan yapılan otlu gözlememiz en meşhur çeşidimizdir. Haftanın 5 günü cafeyi kendim işletiyorum fakat hafta sonu oldukça yoğun oluyor bu yüzden hafta sonları kızımla birlikte işletiyoruz. Yoğun müşteriden dolayı Pazar günleri 150 tane gözleme yapıyorum. Özellikle hafta sonları gözlemenin yanında kışın pişi ve keşkekte yaptığım zamanlar oluyor. Hafta sonu yapma nedenimiz ise yaptığımız keşkeğin ve pişinin tamamen bitmesi çünkü hafta içinde elimizde kalabilme olasılığı büyük.”

İşletme sahibi Ziynet hanım gözlemenin yapım aşamalarını ise şu şekilde anlattı; “ Sabah cafemizi açar açmaz öncelikle gözleme hamurumuzu malzemelerini karıştırarak yoğuruyoruz. Tamamen normal hamur malzemeleri ile normal bir hamur açıyoruz. Yani özel gözleme hamuru diye bir hamur yok. Gözleme hamuru olması için hamurun dinlenmesi ve ince bir şekilde açılması gerekiyor. Daha sonra gözlemenin çeşitlerini oluşturan içleri hazırlıyorum. Patatesli için patares, kaşarlı için kaşar rendeliyorum. Otlu gözleme için taze otları doğruyorum ve peynirle karıştırıyorum. Patlıcanlı gözleme için ise patlıcanları közleyip kabuğundan ayırıp doğruyorum. Daha sonra dinlenmiş olan hamuru ince bir şekilde açarak isteğe göre yaptığım içlerden birini hamurun içine koyuyorum ve kapatıyorum. En son pişirme aşamasında sac dediğimiz pişirme aletiyle gözlememizi pişiriyoruz. Önlü arkalı olarak pişirildiği için üçer dakikadan toplam altı dakikada gözlememizi pişiriyoruz. Gözlemeyi sacın üzerinde döndürürken döndürgeç dediğimiz tahta aleti kullanıyoruz.  Sac dediğimiz pişirme aletinin altını fazla açarsak gözlemenin dışı yanar ve içi çiğ kalır bu yüzden ısı ayarına dikkat ederek gözlemeyi pişiriyoruz. Pişirme süresi her zaman sacın ısısına göre değişim gösteriyor” diyerek bütün aşamalarını özenle yaptığı nefis bir lezzete sahip gözlemenin müşteri önüne gelmeden lezzetli bir hamur işi olma yolunda geçtiği aşamaları bizlerle paylaştı.

Her damak tadına uygun çeşitleriyle önümüze çıkan nefis sıcacık gözlemeler arasında patatesli olan benim favorim oldu. Sizlerde tamamen doğal, sıcacık lezzetli bir hamur işi yemek isterseniz tek adres Nazar köyde bulunan Teras Cafe’nin gözlemesi olsun. Lezzetle kalın.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum