Mavi Restoran'ın Meşhur Lezzeti Reyhan Şerbeti

Mavi Köy Restoran adı gibi mavi nazar boncuklarıyla süslenmiş, rengarenk çizilen resimlerden oluşan duvarları ve sunumlardaki detayları ile içeriye girince nostaljik duruşu ile bizleri karşılıyor.

Mavi Restoran'ın Meşhur Lezzeti Reyhan Şerbeti
17 Ekim 2020 - 15:29 - Güncelleme: 21 Ekim 2020 - 01:14
Mavi Köy Restoranın sahibi meşhur Reyhan Şerbetinin ustası Yıldız Günaydın ile Reyhan şerbeti hakkında ve restoranın lezzetli kahvaltılıkları hakkında bir sohbet gerçekleştirdik.

“Mavi Köy Restoranı bugün ki haline getiren, duvarlara resimleri çizen ve en önemlisi bana reyhan şerbetini yapma fikrini veren kızım Fatma İpek” diyerek söze başlayan yıldız hanım şu şekilde devam etti; “ Bugün şerbetimiz meşhursa, mekanımız bu denli seviliyorsa tüm bu güzellikleri kızıma borçluyuz. Resim öğretmeni olduğu için bizzat kendi elleriyle resimler çizdi duvarlara ve sunum yaptığımız nesnelere. Kızım İngiltere’ye gittikten sonra Restoranı eşimle ben işletmeye başladım. Reyhan şerbetini yapma fikride kızıma ait. Reyhan şerbetini çok eskiden babaannem loğusa kadınlar ve gaz problemi olan bebekler için yapardı. Doğal bir şerbet olduğu için kızımda evde yaptığım şerbeti restoranda da yapmamı istedi. Müşterilerimize sunalım beğenilirse devam ettiririz şeklinde konuştuk ve şerbeti restoranda yapmaya başladım.”

Bir içen tekrar geliyor                                                                        
  
Yaptığı şerbeti müşterilerinin çok beğendiğini ve devamlı gelip içen kişilerin olduğunu belirten Yıldız hanım; “Şerbete rengini veren içindeki limon tuzudur. Limon tuzunu eklemezsek şerbetin rengini elde edemeyiz. Limon tuzu rengini verdikten sonra şekerini ve diğer malzemelerini ekliyorsun. İçinde karanfil ve tarçında bulunuyor.”

Şerbetin yapılış tarifinin eskilere dayandığını ve lezzet sırrı olduğunu söyleyen Yıldız hanım; “Tam tarifini verirsek lezzetin sırrı ortaya çıkar. Fakat içerisine çeşitli baharatlardan da eklediğimizi söyleyebilirim” dedi.
Tamamen doğal olan kahvaltılık ürünlerinin de tamamen doğal olduğunu belirten Yıldız hanım; “Kemalpaşa tarafında bulunmayan bir kahvaltımız var. Doğu tarafına ait bir kahvaltı sunumumuz bulunuyor. Kahvaltılık tereyağını kendim yapıyorum. Reçelleri de kendim yapıyorum İncir, domates, patlıcan, portakal, mandalina, çilek, kiraz, vişne, karpuz olmak üzere birçok çeşit bulunuyor. Fakat bu reçelleri mevsimlerine göre yapıyorum. Van yöresine ait kavut kavurmasını da kahvaltımızda sunuyoruz. Erzurum’a ait küflü çeçil peynirini de kullanıyoruz. Gözlemeyi de unutmamalıyız tabi.  Müşterilerimize tamamen doğal bir kahvaltı sunuyoruz. Sunumlarımı özen göstererek hazırlıyorum” diyerek tamamen doğal yollarla yaptığı kahvaltılık ürünleri ve nefis bir lezzete sahip reyhan şerbetinin yapımıyla ilgili bilgileri bizlerle paylaşan Yıldız hanıma lezzet hikayesini bizlerle paylaştığı için teşekkür ediyoruz.

Müşteriler tarafından sevilen ve bir içenin tekrar içmek istediği meşhur reyhan şerbetinin bizde tadına baktık. Şimdiye kadar içtiğim hiçbir içeceğe benzemeyen farklı lezzetli bir tada sahip aynı zamanda doğal. Benim damak tadıma hitap eden bir tadı var. Sizlerde doğal, geçmişten bugünlere kadar gelen farklı bir tat denemek isterseniz Nazar köyde bulunan Mavi Restoran da reyhan şerbetini mutlaka içmenizi öneririm.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum