En Güzel Hediye El Yapımı Ekmekten Olur!

Ekmekten hediye olur mu demeyin? Çok güzel de olurmuş. Sibel Duruer kadın üretici olarak Urla Kadın Kooperatifi’ne ortak olması ile beraber yaptığı eşsiz ekmekler özel günlerde hediye edilmiş.

En Güzel Hediye El Yapımı Ekmekten Olur!
23 Mart 2022 - 17:04 - Güncelleme: 23 Mart 2022 - 17:19
Özel Haber: Yaren Çördük

Urla’da butik ekmek üreticisi olan Sibel Duruer kadın üretici serüvenine ilk olarak el yapımı ekmeğe ulaşımının zorluğunu fark etmesiyle başlamış. Farklı ekmekler yapmayı seven Duruer ilk etapta sevdiklerine, komşularına yaptığı ekmekleri deneterek başlamış. Daha öncesinde hiç ekmek satmayı düşünmediğini söyleyen Duruer sonrasında Samsundan gelen KOSGEM çalışmaları ile ilgilenen bir beyefendinin ekmekleri satın almak istemesiyle o gün ‘ekmek satabilir miyim’ diye düşünmeye başlamış.


Daha öncesinde hiç çalışma deneyiminin olmadığını ifade eden Duruer bu konuda Urla Kadın Kooperatifinin çok büyük desteği olduğunu belirterek, “Yirmi altı yıldır kendi ekmeğimi yaptım. Urla Kadın Kooperatifi’nin kurulmasından sonra ancak ikinci senesinde ortaklığa girdim ve bu şekilde ekmek satışımın daha hızlı daha etkin ve çevreye daha çabuk yayılmasına neden oldu. Kadın Kooperatifleri kadınların kendilerini her yönden geliştirmesi açısından çok önemli. Kooperatifler kadına alan sağlıyor, evden çıkmasını sağlıyor. Tek başına bir üretici kadın olarak bir yere kadar ulaşabiliyorsun.” dedi.

Sibel Duruer’in en büyük destekçilerinden biri de kızı Kardelen Duruer. Anne kız her çarşamba Urla’dan İzmir Enternasyonal Fuarı’na gelip buradaki üretici pazarında stantlarını kurarak insanların doğal, sağlıklı, el yapımı ekmeklere ulaşabilmesini sağlıyorlar. Annesine tüm bu süreç boyunca destek olan Kardelen, “Annem kendi ekmeğini yirmi altı yıldır yapıyor ama hiçbir zaman bunu ticarete dökmek satmak için bir alan bulamadı. Ne zaman annem Urla Kadın Kooperatifi ortağı oldu ondan sonra elinin emeğinin değerlendirilmesini sağladılar. Annem bu sayede artık kendi harçlığını çıkartıyor hem de bana ve kardeşime de harçlığımızı veriyor.” dedi.

Kokusuyla, tadıyla harika bir lezzet sunan otuz iki farklı çeşitteki el yapımı ekmeklere instagramdan ve Beyaz Tabak’tan ulaşabilirsiniz. Sibel Duruer her Çarşamba İzmir Enternasyonel Fuarı’nda eşsiz ekmekleriyle sizleri bekliyor.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum