Diyarbakır Mutfağının İzmir'deki Adresi

Remzi Usta Diyarbakır Lezzetleri İzmir'in Çankaya semtinde Eski Bit pazarı içerisinde hizmet veren bir Güneydoğu Anadolu Mutfağı.. Küçük bir mekan ama et yemekleri ile aranız iyiyse mutlaka denemeye değer...

Diyarbakır Mutfağının İzmir'deki Adresi
14 Mart 2023 - 16:09 - Güncelleme: 14 Mart 2023 - 16:27
Zahide ÖZKAN //  Şehrin göbeğinde bulunan bu lezzet durağı İzmirlileri Diyarbakır'ın yöresel lezzetleri ile buluşturuyor. Oldukça zengin menüye sahip bu restorant da kısmen acı hüküm sürüyor diyebiliriz. Doğu Anadolunun kendini ıspat etmiş birbirinden güzel yemekleri tezgahta sevenlerini bekliyor..

Diyarbakır usulü enfes kaburga dolması,kuzu kuşbaşı,şehriyeli bulgur pilavı,etli kuru fasülye,kavurma,ciğer,şırdan,tandır,pirinç pilavı,patlıcanlı et göveç,bakır tasta yayık ayran ve cuma günlerine özel servis edilen mumbar dolması menüyü oluşturuyor.Tüm bu yöresel lezzetleri deneyimlerken fon müzikte sizlere yöreye ait şarkılar eşlik ediyor.  

Mütevazi ve kendine has bir mekan olan Remzi Usta Diyarbakır Lezzetleri'nde servis oldukça hızlı ve güleryüzlü çalışanlarıyla hoşgörülü bir bir hizmet anlayışı var.Fiyatlar ise günümüz şartlarına göre makul seviyede. Öyle ki iş dünyası,siyasetçiler gibi her kesimden vatandaşın tercih ettiği bir kesişim kümesi burası.

Benim tercihim patlıcanlı et göveçten yana oldu. Oldukça lezzetli olmasının yanı sıra eleştirebileceğim tek noktası salçanın ve yağın fazla kullanılması olabilir. Ancak Diyarbakır yöresini baz aldığımızda yemeklere özgünlük katanda bazı malzemelerin kullanım dozu aslında. Bir İzmirli olarak başarılı buldum ve üçüncü defa gitmek için kendimi şimdiden hazırladım. Ne yiyeceğime bile karar verdim, türlü bulgur pilavı ve kuzu kavurma.... 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum