Bir Lezzet Hikayesi "Kazandibi"

Hisar önünde bulunan oldukça nezih bir mekân Süt Çiçeğinin meşhur tatlısı kazandibinin tadına bakmak ve hikâyesini öğrenmek için kurucusu olan Hasan Altuner’in eşi Nur Altuner ile bir araya geldik.

Bir Lezzet Hikayesi "Kazandibi"
06 Ekim 2020 - 16:33 - Güncelleme: 06 Ekim 2020 - 16:47
Kuruluş zamanlarından bu yıllara nasıl geldiklerini, kazandibi tatlısının nasıl bu denli meşhur olduğunu anlatan Nur hanımla hoş bir sohbet gerçekleştirdik.

İlk Tatlı Sütlaç

Eşi Hasan beyin aslında matematik öğretmeni olduğunu söyleyen nur hanım; “Eşim bazı nedenlerden dolayı mesleğini bıraktı daha sonra terlik ve kemercilikle uğraşmaya başladı. Ardından yirmi beş otuz yıl kadar çantacılık yaptı. O zamanlar Çin’in çanta ve tekstili bitirdiği yıllardı tabi bizim işlerimiz de bozuldu. Daha sonra nasıl bir iş yapabiliriz diye düşünürken Ödemiş Bozdağ’da bir evimiz vardı orada pansiyonculuk yapmaya başladık. Aynı zamanda sütlaçta yapıyorduk. İlk yaptığımız ve pansiyon da sattığımız tatlı sütlaç oldu.”

Kazandibi Merakı

“Zamanla eşim de kazandibi merakı başladı” diyerek sözlerine devam eden Nur hanım Kazandibi tatlısının hikâyesini şu şekilde anlattı; “Eşim süt taşımacılığı yaptığı dönemde sütle tanışınca kazandibi merakı ortaya çıktı. Bunun üzerine eşim eve ocak ve tepsiler almaya başladı. Tepsileri çatımızda biriktirdik. Urla’daki evimiz de kazandibi denemeleri yapmaya başladık. Birlikte yaptığımız kazandibi tatlısını eşimize dostumuza ikram ettik.”

İlk Fikir Dostlardan

“Eşim ve bir dostumuz birlikte Urla fotoğraf gurubunu kurdular. Orada açılan sergilere eşim tepsiyle kazandibi götürüyordu. Bu şekilde daha fazla insanın tatmasını sağlamış olduk. Çevremiz deki dostlarımız “artık bu işi yapmalısınız biz çok yedik başkaları da bu tatlının tadına bakmalı” deyince biz de neden olmasın diye düşündük ve bu işi yapmaya karar verdik. Aslın da kazandibini daha fazla kitleye ulaştırma yani büyüme fikri arkadaşlarımızdan gelmiş oldu.”

İlk Şube Göztepe

“İlk şubemiz olan Göztepe’de mekânımızı açtık. Fakat bu süreçte henüz imalat yapabileceğimiz bir yerimiz dahi yoktu. Kayınvalidemin evinde kazandibi tatlısını tepsilerce yapıp açtığımız mekân da satmaya başladık. Kazandibi tatlısının yanında peynir tatlısı, ekmek kadayıfı gibi tatlılar da yapıyorduk. Bir sene kadar imalatımızı kayınvalidemin evinde yaptık. Tabi ocakların yaptığı buharla duvarlar dökülmeye başlayınca kayınvalidem bize imalathane yapabileceğimiz bir mekân aramaya başladı. Böylece İmalathanemizi Üç kuyularda bir mekâna taşıdık. Bir sene kadar orada kaldıktan sonra imalathanemizi Güzelyalı da daha büyük bir mekâna taşıdık. Aynı zamanda satış yapabileceğimiz imalathaneye yakın bir mekânda da satış yapmaya başladık.”

Babadan Oğula Aile İşi

“Biz bu işi ailecek yapıyoruz. Eşimden sonra İki çocuğum da imalathaneye girdi. Şuan da yapım aşamasında oğullarım da babalarına yardım ediyorlar. Büyük oğlumun mesleği olan endüstri mühendisliğini bırakması, yanımıza gelip mutfağa girmesi ile işleri büyütmeye karar verdik ve hisar önünde ki bu mekânımızı açtık. Yani baba oğul bu işe başlamış oldular.”
 
Kazandibinden Sonra Üzümlü Kurabiye

“Kazandibinden sonra mekânımızın en çok tercih edilen ürünü; üzümlü kurabiyemizdir. İlk bu işe başladığımız günden beri meşhur üzümlü kurabiyemizi de satmaya devam ediyoruz. Onu da bizzat ben kendim yapıyordum fakat şimdiler de imalathane de çocuklarım yapıyor. Onlar mutfakta tatlı yaparken bende çarşıya adım atarak hisar önü mekânımızın başına geçtim. Mekânımızı burada açmak bize kazandibinin en çok tercih edilen mekânı ününü getirdi. Kazandibimiz bu mekânla hisar önünde meşhur oldu ve ününü saldı. Göztepe ile başlayan işimizi Güzelyalı, Alsancak ve Hisar önündeki iki mekânımız ile birlikte beş mekân ile devam ettiriyoruz. Burada ikinci mekânı açma nedenimiz ise ilk mekânımızın çok küçük olması. Zamanla ünlenen kazandibi tatlımız sayesin de mekânımız da kuyruklar oluştu haliyle de yeni bir mekân açma zorunluluğu hissettik. Burası çarşı olduğu için çok sayıda insan geliyor. Doğal olarak çok insan kazandibinin tadına baktı. Yiyen çok beğendi ve bu sayede tatlının ünü de büyüdü.”

Gurmelerin Etkisi Büyük

“Bu ünün en büyük nedenlerinden biri ise çarşıya gelen gurmelerdir. Kazandibini yedikten sonra sayfaların da paylaşan ve birçok kişiye öneren gurmeler büyümemiz de çok büyük bir yere sahipler. Gastronomi Turizm Derneği Başkanı Serdar Çelenk’te büyümemiz de büyük bir yere sahiptir. Kemeraltı’nda turlar yaparlar tabi bu sırada bizim de tatlımızın tadına bakarlardı. Bundan dolayı Serdar beyin tanıtımımız da büyük etkisi vardır.”

Kazandibinin Çeşitleri

“Kazandibi tatlısının Bademli ve Antep Fıstıklısını çıkarmak tamamen bizim fikrimizdi. Özellikle bademli kazandibi çok sevildi. Tatlılarımızın tamamen doğal ev yapımı olmasından dolayı tercih edilmesi bir yana, çeşitlilik katınca daha bir sevilir oldu.”

 Süt Çiçeği

“Tatlımız sütlü bir tatlı olduğu için aynı zamanda beyaz bir görünüşe sahip olduğu için ismini süt çiçeği koyduk. Eşim girişimci bir kişiliğe sahip olduğu için mekânımızın ismini de kendisi buldu. Süt çiçeğinin diğer adı kardelendir.”

“Ürünlerimizin hepsini hakkını vererek yapıyoruz 10 senedir de yolumuzdan hiç sapmadık hep aynı kaldık” diyen Nur hanım; inanlara sağlıklı ürünler yediriyoruz, bu işi içimize sinerek yapıyoruz ve bu yolda her zaman ilerlemeye devam edeceğiz” diyerek Hisar önünün meşhur kazandibi sinin lezzet yolculuğunu bizlere anlattı.

Çeşitliliği ile de sevilen kazandibi tatlısın da benim tercihim sadeden yana oldu. Tabi ki zevkler ve renkler tartışılmaz. Sizler de tamamen ev yapımı doğal ve taze bir sütlü tatlı yemek isterseniz tek adres Hisar önü çarşısındaki meşhur kazandibinin mekânı süt çiçeği olsun.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum