Bayramda sağlıklı beslenme önerileri

Obezitenin gittikçe yaygınlaşması tüm dünyada doğru beslenmenin önemini daha da önemli hale getirdi. Obezite halk sağlığı için ciddi bir tehdit haline gelmeye başladı. Ramazan ayında iftarda çokmiktarda şeker ve karbonhidrat tüketilmesi bir çok hastalığa da davetiye çıkarıyor.

Bayramda sağlıklı beslenme önerileri
13 Mayıs 2021 - 01:20
Uzmanlar bu durumun kalp hastalıklarına, tansiyon ve şeker hastalıklarına, mide ve bağırsak rahatsızlıklarına neden olduğunu belirterek vatandaşları uyarıyorlar.
Karbonhidrat ve şekerli yiyecekler yerine omega=3 ve doğal proteinlere ağırlık verilmesini öneriyorlar. Omega=3 alımı konusunda ton balığı tüketilmesi gerektiğini kaydeden uzmanlar, en doğal omega=3 kaynağı olan ton balığının, ruh sağlığından, metobolizmanın ve bağışıklığın güçlenmesine kadar pek çok yararı olduğunu belirtiyorlar.
Yüksek Omega- 3 ve protein içeren ton balığı kullanarak bayram sofralarının zenginleştirilmesini öneren uzmanlar, bunun çeriğindeki D vitamini ve güçlü bir antioksidan olan selenyum ile bağışıklık gücünüzü artacağını ve birçok hastalıktan korunmamızı sağlayacağını belirtiyorlar. Uzmanların bayram ve sobrasındaki dönemde beslenme ile ilgili önerileri şöyle:
 = Sağlıklı beslenmede kahvaltının çok önemli bir yeri var. . Güçlü bir bağışıklık sisteminin yanı sıra fazla kiloların da kontol altına alınması amacıyla protein ve yeşilliğin bir arada olduğu zengin kahvaltı öğününü atlamamak gerekiyor.
= İkinci öğünde de sebze ve salataların ağırlıkta olduğu beslenme tarzı önemli. 
= Yaz dönemi öncesinde kutlamaya hazırlandığımız Ramazan Bayramı’nda yüksek tansiyon ve şeker hastalığıyla kalp rahatsızlıklarını önlemede öncelikli önerimiz iki öğünden oluşan düzgün beslenme.  İçerdiği Omega-3, D vitamini, kalsiyum, magnezyum, potasyum, proteinler ve mineraller bakımından zengin olan ton balığı; bağışıklık, sinir, kas ve dolaşım sistemini destekleyerek insan sağlığına katkı sunuyor.
= Omega-3 yağ asitleri, kandaki lipid seviyesini düşürerek, yüksek kötü kolesterolü engeller ve kalp ritmini kontrol eder. Aynı zamanda dopamini ve serotonini dengeleyerek, beyin işlevlerinin düzenlenmesine yardımcı olan Omega-3, kan damarlarını güçlendirip, dolaşımı desteklediği için ‘inme’ olarak adlandırdığımız pıhtı atma olasılığını da azaltıcı etkiye sahip.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum