Ağustos ve Eylül Aylarının Lezzeti 'İncir'

Ağustos ve Eylül Aylarının vazgeçilmezi dutgillerden olan İncir 'in faydaları saymakla bitmiyor. İncir, içinde bulundurduğu demir, kalsiyum, potasyum ve C, B1, B2, B6 vitaminleri sayesinde oldukça faydalı. İncir lifli ve kalori bakımından oldukça düşük bir meyve olmasından kaynaklı olarak diyetlerin de vazgeçilmezi denile bilinir. Peki incir 'in en önemli 8 faydası nedir, nasıl tüketilmelidir? Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Deniz Uzunoğlu yanıtladı.

Ağustos ve Eylül Aylarının Lezzeti 'İncir'
02 Ağustos 2021 - 12:02

İncirin faydaları her ne kadar saymakla bitmese de tabi ki doğru tüketilmediği zaman istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Kalori yönünden düşük olan incir yüksek bir karbonhidrat kaynağı olmasından kaynaklı olarak diyabet hastalarının kontrollü bir şekilde tüketmesi gerek. Uzunoğlu,"Gün içerisinde 2 adet incir günlük olarak bir porsiyon meyve ihtiyacınızı karşılar. Ancak unutulmamalı ki incir düşük kalorili olsa da yüksek miktarda karbonhidrat içeriyor. Bu nedenle diyabet hastalarının kan şekerini kontrol altında tutmaları için 1-2 adet incirin yanında 2 adet ceviz veya 10 adet çiğ badem tüketmeleri çok önemli” dedi.

Hafızayı güçlendiriyor

İncir B6 vitamininden zengin içeriği sayesinde beyin sağlığı üzerinde önemli rol oynuyor. Araştırmalar incirin öğrenmeyi ve hafızayı güçlendirici etkisi olduğunu ortaya koyuyor. 

Kabızlığa iyi geliyor

Suyun az içilmesi ve yeterli lif tüketiminin sağlanmaması sonucu kabızlık gelişebiliyor. Kabızlık sorunu çekenler için adeta doğal bir ilaç olan incir her derde deva. Beslenme ve Diyet Uzmanı Deniz Uzunoğlu, incirin lifli yapısıyla kabızlık gibi sindirim sistemi problemlerinin çözümünde etkili olduğunu belirterek, “İncirle birlikte 1-2 bardak su tüketmek bağırsak faaliyetlerinin düzenlenmesine katkı sağlıyor” diyor. 

Kanser düşmanı bir besin 

İncir; lutein, zeaksantin, beta karoten, polifenol ve antosiyaninler yönünden zengin yapısıyla vücutta kanserli hücre oluşumunu önleyen yüksek antioksidan kapasiteye sahip. Özellikle rengi daha koyu olan incirler bu fitokimyasallardan daha zenginler. 

Kalp sağlığını destekliyor

“Potasyum, özellikle kalp sağlığı için önemli bir mineraldir” diyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Deniz Uzunoğlu, şöyle devam ediyor: “İncir, potasyumdan zengin yapısıyla kan basıncı seviyesinin düzenlenmesinde rol oynuyor. Ayrıca sodyum, kolesterol ve yağ içermeyen yapısı sayesinde kalp sağlığını da destekliyor.” 

Cilt yapısını güçlendiriyor

İçeriğinde bulunan C vitamini, cilde elastikiyeti sağlayan ve cildi yaşlanmaya karşı koruyan kolajen üretimini destekliyor. Bu sayede cilt elastikiyetini ve pürüzsüzlüğünü koruyor. 

Kilo kontrolünde etkili oluyor 

Beslenme ve Diyet Uzmanı Deniz Uzunoğlu, incirin lif içeriği sayesinde daha uzun tokluk süresi sağladığını vurgulayarak, “İncir düşük kalorisi nedeniyle kilo yönetimini sağlamada güzel bir ara öğün alternatifi oluyor. Tatlı tadı sayesinde tatlı isteğini de karşılayacaktır.” diyor. Yani doğru miktarda tüketildiği takdirde incir liften zengin içeriğiyle kilo kontrolüne de yardımcı oluyor.

Bağırsak sağlığını koruyor

İncir, yüksek lif ve prebiyotik içeriğinin yanı sıra C vitamininden zengin yapısıyla bağırsak sağlığını koruyucu etkiye sahip. Bu sayede bağışıklık sistemimizde büyük rol oynayan bağırsaklarımızda yaşayan mikroorganizmaların çeşitliliği ve bütünlüğü sağlanmış oluyor.

Osteoporoz riskini azaltıyor

Kalsiyum, kemik yapısını oluşturan önemli minerallerden. Kalsiyumdan zengin olan incir, kemik sağlığını desteklemede ve osteoporoz riskini azaltmada önemli yere sahip. 

Doğru şekilde ve miktarda tüketilmediği durumlarda her besin de olduğu gibi incirin de zararlı olabilecek yanları vardır. Belli miktarda tüketildiğinde faydası saymakla bitmeyen incir tüketirken nelere dikkat edilmeli ve nasıl tüketilmeli? 

Bunlara dikkat!

  • İnciri taze veya kuru incir olarak tüketebilirsiniz. Fakat unutmayın ki incir kurutulduğunda glisemik yükü artıyor, bunun sonucunda kan şekerinde ani dalgalanmalar görülebiliyor.
  • Düşük kalori fakat yüksek karbonhidrat içeriği sebebiyle tükettiğiniz miktara dikkat edin. 
  • Diyabetiniz varsa, 1-2 adet incirin yanında 2 adet ceviz veya 10 adet çiğ badem tüketmeniz, kan şeker kontrolünü sağlamada faydalı olacaktır. 
  • Akşam saatlerinde veya öğünle birlikte tüketmek yağ depolanmasına sebep olabiliyor. Bu nedenle inciri öğle ve akşam yemeği arasında ara öğün olarak tercih edin.
  • Özellikle kabızlık problemi yaşıyorsanız bir porsiyon incirin yanında mutlaka 1-2 bardak su tüketinBöylelikle bağırsak hareketleriniz hızlanacaktır. 
  • İnciri satın alırken meyvenin kabuğunun zarar görmemiş olmasına dikkat edin, aksi halde oksijenle temas edeceğinden vitamin kaybına uğrayacaktır. 
  • Hızla bozulabileceği için inciri satın aldıktan sonra 1-2 gün içerisinde tüketin.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum