1970'lerden Gelen Balık Lezzeti: Ömür Balık Pişiricisi

İzmir’in eşsiz Kızlarağası çarşısında, tarihi ve lezzeti ile 1970’lere kadar dayanan Ömür Balık Pişiricisine konuk olduk. İşletmeciliğini ve ustalığını yapan Cengiz Balcı ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

1970'lerden Gelen Balık Lezzeti: Ömür Balık Pişiricisi
12 Ağustos 2021 - 17:33 - Güncelleme: 16 Ağustos 2021 - 11:47
                                                                                ÖZEL HABER:İPEK KIRCA

1)Ömür Balık Restaurant’ın tarihinden bize biraz bahseder misiniz?
Ömür Balık Restaurant’ın tarihi 1970’lere dayanıyor. Buranın asıl sahibi Recep Ustaydı. Benim küçüklüğüm Kemeraltı ve Konak  balıkçı restaurantlarında bulaşıkçılık yaparak geçti. Recep Ustanın bu restaurantında iyice ustalaştıktan sonra buranın işletmesini aldım. Şimdi hem işletmesini hemde aşçılığını yapıyorum.
2)Balık Restaurant olarak hiç şüphesiz en önemli ürününüz balıklar. Balıkları seçerken nelere dikkat ediyorsunuz?
Balığın günlük ve taze olması en başta gelmektedir. Balığın taze olduğunu  anlamak için gözlerine bakabilirsiniz. Eğer balık taze ise gözleri daha canlı renkli gözükür. Gözleri daha çok baygın ve kaymış gibi ise o balık taze değildir. Bizimde bir balık restaıurantı olarak en çok dikkat ettiğimiz unsur bu. Müşterilerimize en taze balığı ikram etmek.3)Balığın tazeliğini nasıl koruyorsunuz?
Balıklarımızı satıcılardan günlük olarak alıyoruz. Yıllardır çalıştığımız balıkçı  işletmeler var. Satın aldıktan sonrasıfır derecede muhafaza etmek gerekiyor. Tabii burada diğer önemli faktörde vitrindeki dolabın, soğutucunun da iyi olması. Balık ne kadar taze olursa olsun eğer iyi bir soğutucu yok ise o balık tazeliğini kaybedecektir.4) Sizce pişirdiğiniz balığın lezzetini veren asıl faktör nedir?
Bunda ana faktör ki bence en önemlisi; aşçı. Pişiren aşçı balığın nasıl pişireceğini bilmeli. Biz balıklarımızı odun ateşinde ızgara şeklinde yapıyoruz. Balığın ızgarada kendi yağında pişirerek, ocaktaki durumunu ayarlamak kalıyor. Bu da biraz ustalık gerektiriyor diyebilirim. Yoksa herkes balık yapıyor önemli olan balığın pişme seviyesini bilerek lezzeti tutturmak.5)Hangi balıkları servis ediyorsunuz?Müşterileriniz genelde hangi balıkları tercih ediyor?
Çeşit çeşit balıklarımız mevcut. Levrek, çupra, sardalya, kalamar, dülger, dil balığı, çupra gibi. Ama bizim için 1970’lerdeki Recep Ustaya dayanan ‘dil şiş’ oldukça müşterilerimiz tarafından tercih edilen bir seçenek. Yanında mevsim salatamız üzerine parmesan peyniri çok yakışıyor.6) Cengiz Bey balık deyince akla ilk gelen şeylerden biri de hiç şüphesiz  mezeler... Hangi mezeleri müşterilerinize sunuyorsunuz?
Meze çeşitlerimizi özelliklede egenin sebzelerinden yapmayı tercih ediyoruz. Genelde yoğurtlu semiz, sade fava, deniz börülcesi, girit, kuru börülce gibi klasik mezelerden yapıyoruz. Ama bizi farklı kılan şey mezelerimizi tüp ateşinde değilde odun ateşide pişirmemiz. Bu da lezzeti daha çok arttırıyor.


 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum